Przyczyny kamicy nerkowej. Powstawanie kamieni i ich rodzaje

Mechanizm krystalizacji
Tworzenie się kamieni moczowych (moczanowych) podlega powszechnie znanym zasadom fizyki i chemii. Najpierw powstaje jądro krystalizacji, wokół którego stopniowo nawarstwiają się kolejne osady. Proces ten zachodzi znacznie łatwiej, jeśli mocz zalega w drogach moczowych, czyli w warunkach zastoju moczu oraz wtedy, gdy ilość substratów krystalizacji jest duża, a odczyn moczu wykazuje niskie pH, sprzyjające ich wytrącaniu się.W przypadku najczęściej występujących kamieni szczawianowo - wapniowych jądrem krystalizacji są najczęściej kryształy kwasu moczowego lub jego soli, które wytrącają się głównie w moczu o kwaśnym odczynie pH.
Jeżeli nasza codzienna dieta obfituje w białko zwierzęce, to w efekcie przemian metabolicznych tworzą się duże ilości kwasu moczowego i jego soli, a odczyn moczu staje się kwaśny. Podobne warunki zachodzą podczas ciężkich chorób gorączkowych i leczenia nowotworów. Wówczas z rozpadających się komórek uwalniają się duże ilości kwasu moczowego, który jest wydalany z moczem, a w wyniku zwyżki ciepłoty ciała i potów dochodzi do objawów odwodnienia i zakwaszenia moczu.
Wszystko to sprzyja krystalizacji kwasu moczowego, który może spowodować nawet całkowite zatkanie dróg moczowych. W łagodniejszych postaciach zjawisko to powoduje ceglasty osad w moczu, nierzadko obserwowany na pieluszkach u niemowląt. Znacznie rzadziej jądro krystalizacji kamieni tworzą obumarłe kolonie bakterii w przypadkach przewlekłych zakażeń dróg moczowych.
Rodzaje kamieni nerkowych
- fosforanowo-wapniowe
- szczawianowo-wapniowe
- moczanowe, z kwasu moczowego - tzw. kamienie bezcieniowe, gdyż nie powodują zacienienia w badaniu RTG
- cystynowe
- struwitowe - powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę (czyli rozkładającymi mocznik) takimi jak Proteus, Pseudomonas, Serratia
Więcej o » kamicy nerkowej »
Komentarze
Prześlij komentarz