Zakażenia układu moczowego

Zakażenia układu moczowego dzieli się na:
Powyższy podział uwzględnia pełny obraz kliniczny zakażenia. Zwraca także uwagę na konieczność zastosowania skojarzonego leczenia (farmakologicznego i operacyjnego), które w przypadkach powikłanych wymaga ścisłej współpracy nefrologa, urologa i ginekologa.

Nie wszyscy wiedzą, że wiele chorób nerek przebiega niemal bezobjawowo lub na początku bez wyraźnych dolegliwości. Niezwykle często dopiero ostry ból, gorączka oraz duże zmiany w moczu dają znać, że w układzie moczowym pojawił się stan zapalny.

Kiedyś uważano, za kluczową przyczynę rozwoju zakażeń właściwości bakterii, a w szczególności ich uropatogenność (powinowactwo do układu moczowego), zjadliwość oraz zdolność adhezji (przyczepiania się do nabłonka dróg moczowych dzięki posiadanym rzęskom).

Współcześnie szczególną rolę przypisuje się ustrojowi gospodarza. Przed zakażeniem chronią specjalne właściwości nabłonka dróg moczowych, swobodny odpływ moczu warunkujący stałe wydalanie bakterii, jego kwaśny odczyn, obecność przeciwciał, przeciwbakteryjne działanie wydzieliny gruczołu krokowego oraz brak zmian patologicznych w obrębie układu moczowego (złogów, przewężeń, wstecznych odpływów pęcherzowo - moczowodowo - nerkowych, przerostu gruczołu krokowego itp.).

Niezbędna jest ścisła współpraca pacjenta z lekarzem prowadzącym, gdyż pozwala ona zwykle na szybkie opanowanie ostrych objawów zakażenia, uniknięcie nawrotów i ciężkich powikłań, które mogą być przyczyną nieodwracalnego uszkodzenia nerek i ich niewydolności, a w skrajnych przypadkach doprowadzają nawet do konieczności leczenia dializami.

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły na Cystone-Kamica.blogspot.com

Opinie użytkowników Cystone

Zapalenie pęcherza moczowego. Objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Cystone. Morderca kamieni nerkowych, zapaleń pęcherza i innych chorób układu moczowego



DOŁĄCZ DO NAS ↓

Polub mnie

Obserwuj mnie