Przyczyny kamicy nerkowej. Powstawanie kamieni i ich rodzaje

Nie określono jasno i bezspornie przyczyn powstawania kamieni w nerkach. Istotną rolę odgrywa odżywianie. Sprzyja im również: podwyższony poziom wapnia we krwi, spożywanie bardzo dużych ilości mleka, a także bardzo rzadka choroba jaką jest nadczynność przytarczyc. Takie schorzenia jak dna czy dolegliwości jelitowe, prowadzą do tworzenia się kamieni moczanowych.

Mechanizm krystalizacji

Tworzenie się kamieni moczowych (moczanowych) podlega powszechnie znanym zasadom fizyki i chemii. Najpierw powstaje jądro krystalizacji, wokół którego stopniowo nawarstwiają się kolejne osady. Proces ten zachodzi znacznie łatwiej, jeśli mocz zalega w drogach moczowych, czyli w warunkach zastoju moczu oraz wtedy, gdy ilość substratów krystalizacji jest duża, a odczyn moczu wykazuje niskie pH, sprzyjające ich wytrącaniu się.

W przypadku najczęściej występujących kamieni szczawianowo - wapniowych jądrem krystalizacji są najczęściej kryształy kwasu moczowego lub jego soli, które wytrącają się głównie w moczu o kwaśnym odczynie pH.

Jeżeli nasza codzienna dieta obfituje w białko zwierzęce, to w efekcie przemian metabolicznych tworzą się duże ilości kwasu moczowego i jego soli, a odczyn moczu staje się kwaśny. Podobne warunki zachodzą podczas ciężkich chorób gorączkowych i leczenia nowotworów. Wówczas z rozpadających się komórek uwalniają się duże ilości kwasu moczowego, który jest wydalany z moczem, a w wyniku zwyżki ciepłoty ciała i potów dochodzi do objawów odwodnienia i zakwaszenia moczu.

Wszystko to sprzyja krystalizacji kwasu moczowego, który może spowodować nawet całkowite zatkanie dróg moczowych. W łagodniejszych postaciach zjawisko to powoduje ceglasty osad w moczu, nierzadko obserwowany na pieluszkach u niemowląt. Znacznie rzadziej jądro krystalizacji kamieni tworzą obumarłe kolonie bakterii w przypadkach przewlekłych zakażeń dróg moczowych.

Rodzaje kamieni nerkowych

  • fosforanowo-wapniowe
  • szczawianowo-wapniowe
  • moczanowe, z kwasu moczowego - tzw. kamienie bezcieniowe, gdyż nie powodują zacienienia w badaniu RTG
  • cystynowe
  • struwitowe - powstające w przebiegu przewlekłych zakażeń układu moczowego bakteriami wytwarzającymi ureazę (czyli rozkładającymi mocznik) takimi jak Proteus, Pseudomonas, Serratia
Najczęstszym rodzajem kamieni nerkowych są kamienie moczanowe (osady powstają z kwasu moczowego). Rzadziej są to kamienie szczawianowe lub fosforanowe. Osady moczanowe, szczawianowe lub fosforanowe mogą też tworzyć się razem z osadami soli wapnia dając w efekcie kamienie szczawianowo-wapniowe, fosforanowo-wapniowe i moczanowo-wapniowe lub też z innymi solami np. kamienie struwitowe, czyli fosforanowo-amonowo-magnezowe.

Więcej o » kamicy nerkowej »

Komentarze

Najpopularniejsze artykuły na Cystone-Kamica.blogspot.com

Opinie użytkowników Cystone

Zapalenie pęcherza moczowego. Objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Cystone. Morderca kamieni nerkowych, zapaleń pęcherza i innych chorób układu moczowego



DOŁĄCZ DO NAS ↓

Polub mnie

Obserwuj mnie